Wybór pomiędzy alkomatem a alkotestem.

Którąś z opcji warto mieć przy sobie w chwili,gdy nie jesteśmy pewni stanu własnej trzeźwości. Alkomaty oraz alkotesty często ratują sytuację właśnie w okresie poprzedzającym święta i w trakcie samych świąt, gdy alkoholu w rodzinnej atmosferze spożywa się więcej, niż zazwyczaj. Karnawał także sprzyja momentom, gdy alkohol leje się na stołach strumieniami. Ryzyko wypadków zatem wzrasta i dlatego trzeba wystrzegać się wszelkiego ryzyka. Pijani kierowcy często muszą płacić sowite kary, których wartość równać się może nawet kilkunastu tysiącom złotych. Perspektywa więzienia to także sytuacja nie do pozazdroszczenia. Czy warto ryzykować życie własne oraz swoich najbliższych, gdy nie jesteśmy pewnie tego, czy znajdujemy się w stanie trzeźwym? Szanujmy siebie, swoich najbliższych oraz innych uczestników ruchu drogowego. Wybór alkomatów oraz alkotestów jest spory i pozwala na szerokie skorzystanie z tej bogatej oferty. Zasadniczo na pierwszy plan wybija się zróżnicowanie cenowe tych specyfików.

Alkomat

Główną zasadą działania alkomatu jest wskazywanie, że w wydychanym powietrzu przez osobę badaną znajduje się alkohol, na podziałce można dostrzec dokładną wartość opisującą poziom stężenia. Alkomaty tym różnią się od alkotestów, iż nie są jednorazowe. Dobry i sprawdzony alkomat działa i służy swojemu właścicielowi przez wiele lat. Alkomaty elektrochemiczne mają wmontowane czujniki ciśnienia lub czujniki przepływu. Można także pokusić się o zakup alkomatów półprzewodnikowych, ale nie dają one zbyt sprawdzonych rezultatów. Najtańsze alkomaty wyższej klasy nabyć można już za 350 złotych. To urządzenie niejednemu uratowało życie, dlatego warto się w nie zaopatrzyć w momencie zakupu swojego pierwszego samochodu.
Do alkotestów zaliczymy typ produktów o przeznaczeniu jednorazowym, są one od alkomatów dużo tańsze. Przeznaczenie mają takie samo. Alkotesty podzielić można na skuteczność ze względu na reprezentowaną jakość. Najbardziej polecanym między innymi przez sportowców alkotestem jest wyrób firmy Certen, posiadający skalę, jakiej nie posiadają nasze krajowe alkotesty. Można zaufać tym produktom, ponieważ stoją za nimi liczne certyfikaty oraz odznaczenia. Cena jest niewielka – niecałe 10 złotych. Z dostępnością także nie powinno być problemu.
Kiedy kupujemy alkomat, w pierwszej kolejności musimy zwrócić uwagę na rodzaje sensorów, ważny będzie także obszar oraz stopień dokładności stosowanego pomiaru. Z racji tego, że alkomaty raz na jakiś czas poddaje się kalibracji, radzimy robić to darmowo u producentów, o ile istnieje taka możliwość. Co do alkotestów, najważniejsze są wszelkie posiadane przez produkt certyfikaty jakościowe. To dzięki nim wiemy, na ile możemy zaufać metodzie badania. Zwrócić trzeba także uwagę na to, by do alkotestu dołączono charakterystyczny woreczek, gdzie wprowadza się powietrze kierujące się w stronę reagującego pierwiastka chemicznego. To bezpieczniejsze rozwiązanie od samej rurki, przez którą można się zatruć i podrażnić swój układ oddechowy. Jeżeli często spożywasz alkohol – alkomat okaże się niezbędny. Jeśli z kolei ktoś inny należy do okazjonalnych degustatorów mocnych trunków – z całą pewnością wystarczy alkotest.

Sprawdź również testy narkotykowe!