O alkomatach podręcznych.

 Alkomaty podręczne przeznaczone są dla klientów indywidualnych oraz kierowców, którzy chcą ustrzec się przed błędem zasiadania za kierownicą po spożyciu alkoholu. Są to sprzęty typu elektrochemicznego oraz półprzewodnikowego, o prostej konstrukcji. Cena waha się najczęściej między 100 a 500 złotych. Podręczny alkomat może stać się wybawieniem w sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni po spożyciu trunku, czy dozwolony poziom promili został już przekroczony. Utrata prawa jazdy to nie byle co, a przecież w obecnych czasach bez samochodu bardzo trudno sobie poradzić. Alkomaty podręczne działają w prosty i przystępny sposób. Za ich pośrednictwem dokonuje się badania obecności alkoholu w wydychanym powietrzu. Wciąż wiele osób myśli, że badania alkomatem można przeprowadzić i najlepiej przeprowadzać tuż po wypiciu. To absolutna nieprawda, bowiem alkohol po początkowym przyswojeniu potrzebuje około pół godziny, do godziny, aby stopień stężenia w organizmie zaczął mieć poziom szczytowy. Jeśli dodatkowo spożywaniu alkoholu towarzyszy także obfite jedzenie, czas na przyswojenie alkoholu przez nasze ciało dodatkowo się przedłuży. Podręczny alkomat na imprezie towarzyskiej przydać się może w każdej chwili. Może się okazać, że właściwie pożyczając swój alkomat do przeprowadzenia badania dla osoby Ci bliskiej, która zapomniała swojego, albo w ogóle nie miała, możesz przyczynić się do uratowania jej życia. Możemy czuć się trzeźwo i rześko, ale wyniki badan alkomatem mogą ukazać zupełnie coś innego i wtedy trzeba porzucić zachęty beztroski i dobrego humoru, by mimo wszystko wracać do domu własnym samochodem.

Alkomaty poręczne


Oprócz korzystania z alkomatów podręcznych przydatna okazuje się także wiedza z dziedziny wpływu alkoholu na ludzki organizm. Specjaliści określają, że przez godzinę dorosły mężczyzna może spalić od 10 do 12 gram alkoholu w postaci czystej. Odpowiednio wśród kobiet wynik ten plasuje się między 8 a 10 gram. Nie każdemu jednak chce się prowadzić specyficzne obliczenia, a już w ogóle po kilku drinkach wielu z nas nie ma już głowy do wszelkich rankingów oraz analiz w oparciu o cyfry.

Na rynku sprzedaży alkomatów podręcznych znajduje się wiele prestiżowych firm, do których co roku dołączają także nowe, ponieważ branża sprzedaży alkomatów okazuje się bardzo dochodowym biznesem. Najpopularniejsze marki alkomatów podręcznych na świecie to między innymi: X5 Alcohit, DA- 7100, DA – 8000, Excellent Blowin, CA -2100/ CA – 2000, AL – 6000, DA – 5000, DA – 3000 oraz DAT. Wiele z tych alkomatów ma postać kieszonkową i mieści się w każdych, nawet najskromniejszych warunkach.

Jeżeli już decydujemy się na zakup alkomatu, dobrze byłoby, aby był to sprzęt dobrej jakości, sprawdzony. Co z tego, że nabędziemy tani alkomat półprzewodnikowy, skoro będzie on wysoce niedokładny, a do tego wymagać też będzie częstych kalibracji, co poniesie ze sobą dodatkowe koszty? Najlepiej inwestować w alkomaty podręczne z sensorami elektrochemicznymi lub z działającymi parametrami podczerwieni. Te ostatnie są jednak dosyć drogie i nie wszyscy decydują się na tak spory wydatek.