Praca alkomatu bez tajemnic.

 

Negatywne skutki działania alkoholu znane są większości z nas - jeśli nie w praktyce, to przynajmniej w teorii. Podczas imprezowych szaleństw zawsze warto jest mieć pod ręką rozsądek, którego dobrą rolę doradczą niestety wielu docenia już po fakcie, gdy czas na posprzątanie zgliszczy i gruzów. Zabawa z przyjaciółmi prowadzić nas może do zupełnego poluzowania hamulców, jeśli chodzi o spożywanie trunków, a prędzej, czy później w trakcie spotkania towarzyskiego pojawi się dylemat w stylu "kto wreszcie odwiezie nas do domu?" Nie każdy może być wtedy chętny do pomocy. Część imprezowiczów na pewno ulokuje się gdzieś kątem w przestronnych pokoikach gospodarzy, inni wracający z imprezy mogą nie mieć dodatkowego miejsca, abyśmy mogli się do nich "doczepić". I co teraz? Wracać własnym samochodem, ryzykując przy tym utratę prawa jazdy oraz dobrej reputacji wśród znajomych? Osoby powodujące wypadki na drodze z własnej winy według psychologów automatycznie zaczynają cieszyć się mniejszym poszanowaniem wśród rodzin, bliskich i znajomych. Coś w tym jest, ponieważ w stosunku do osób posiadających choć najmniejszy konflikt z prawem zawsze w Polsce podchodzono bardzo nieufnie i podejrzliwie. Aby uniknąć nieprzyjemnych doświadczeń i dramatyzowania niczym w piosenkach i pieśniach operowych, czas wreszcie nabyć produkt, który pozwoli nam czuć się bezpiecznie wśród imprezowych bąbelków czyhających tylko na to, abyśmy przekroczyli dozwoloną wartość stężenia alkoholu w naszych ciałach.

Praca alkomatu

Zabierając się za kupno alkomatu, trzeba mieć świadomość, że na rynku znajduje się bardzo dużo podróbek. Co z tego, skoro są one tanie, jeżeli nie spełnią swojego zadania i niedługo znowu będziemy skazani na kupno nowego alkomatu? Wzorowo działający alkomat nie reaguje na to, co spożywaliśmy. Jego zadaniem powinno być także hamowanie nabierania powietrza w czasie, gdy dokonywany jest pomiar, bo przez to wyniki będą zaburzone. Czujnik wskazujący błędy na pewno się tutaj przyda. Dzięki niemu będzie można powtórzyć badanie jeszcze raz. Wiarygodność danych na wyświetlaczach stawiają alkomaty jako sprawdzone narzędzia dowodowe. Czy trzeba także wspominać o korzystnej cenie. Nie powinna być zbyt niska, ponieważ tego typu alkomaty to raczej zabawki dla dzieci, aniżeli profesjonalne i długotrwale działające sprzęty. W wyborze właściwego alkomatu na pewno pomogą wyspecjalizowane strony internetowe.

Przedstawione wyżej cechy pokrywają się w alkomatach elektrochemicznych, czego dowodem jest ich częste używanie przez przedstawicieli służb mundurowych. Cenę można przyrównać do ceny standardowego mandatu, jaki daje się za wykroczenie.
Próbka wydychanego powietrza płynie przez komórkę pomiarową. Związki chemiczne utleniają etanol, o ile znajdował się on w wydychanym powietrzu. Etanol przechodzi w kwas octowy i wytwarza się strumień przepływających elektronów, czyli prąd. Wartości prądu podlegają analizie porównawczej podstawionych wzorców, z czego naturalnie tworzy się wynik. Układ elektrochemiczny jest bardzo dokładny i wykrywa tylko alkohol. Trzeba będzie pomyśleć zatem nad nieco inną metodą, niż żucie miętowej gumy, prawda?