Dlaczego warto korzystać z Alkomatu Alcotest?

 
Nowoczesne technologie sprawiły, że wiele urządzeń codziennego użytku dotychczas stosowanych wyłącznie w formie stacjonarnej obecnie mogą być wykorzystywane także w formie wirtualnej i to z całkiem niezłym powodzeniem. Ta kwestia dotyczy także alkomatów. Internetowy Alkomat Alcotest jest niezwykle popularną metodą na sprawdzenie poziomu alkoholu we krwi za pomocą analizy danych wprowadzonych do specjalnie skonstruowanej wyszukiwarki. Na pierwszy rzut oka strona może się wydawać nieco dziwna, ale wszelkie dostępne informacje rzeczowo się na niej prezentują, a do Internauty chcącego sprawdzić swój poziom alkoholu w organizmie należy tylko obowiązek wprowadzenia danych liczbowych. Alkomat internetowy w pierwszej kolejności zastrzega, że wartość ułamkowa liczb, którą zapisuje się zgodnie z zasadami po przecinku tutaj powinna zostać wprowadzona po kropce.


Wielu użytkowników sieci niestety o tym zapomina, przez co wyniki badan okazują się nieprawidłowe. W pierwszej rubryczce wpisuje się ilość wypitego alkoholu w mililitrach. Kolejna rubryczka to wskaźnik procentowy spożywanego alkoholu. Następnie wprowadza się dane dotyczące masy ciała, czasu od spożycia alkoholu ( w godzinach), zaznacza się także płeć. Po kliknięciu na przycisk "oblicz orientacyjną zawartość alkoholu we krwi w promilach" zaraz na dole pokazuje się nam wynik. Jasno określone jest stężenie alkoholu, które możemy w ostatniej rubryce aplikacji skomentować.

Już na samym dole aplikacji, bardzo drobnym drukiem zawarto informację, że wyniki przedstawionego powyżej alkomatu w postaci alkotestu nie muszą się dokładnie pokrywać z rzeczywistym stanem poziomu alkoholu we krwi. Uczula się użytkowników korzystających ze strony, że tylko przez laboratoryjne zbadanie krwi uzyskuje się 100 procent wiedzy na temat poziomu substancji. Nie poleca się korzystać z alkomatów najtańszego sortu, jeśli już – to tylko z hologramowych. 

Wirtualne alkomaty działają w oparciu o klasyczny, matematyczny wzór. Ilość promili znajdujących się we krwi równa się ilości przyswojonego i czystego alkoholu w gramach. Dzieli się to przez współczynnik 0,7 dla mężczyzn oraz 0,6 dla kobiet względem wagi.
W Polsce zabrania się prowadzić pojazdy, gdy stężenie alkoholu we krwi jest wyższe, niż 0,2 promila. Jeśli prowadzisz samochód mając stężenie alkoholu między 0,2 do 0,5 – popełniasz poważne wykroczenie. Jazda samochodem ze stężeniem przekraczającym 0'5 promila uznana jest za przestępstwo. Regulowane jest ono przez kilka ustaw.

Nie radzimy zbyt poważnie brać pod uwagę wyników badań wirtualnych. Do tego potrzebny jest po prostu dobry alkomat i to nie bynajmniej z gatunków półprzewodnikowych. Najlepiej zainwestować w alkomat z podczerwienią oraz cyfrowo skonstruowany. Najtańsze modele tego typu kosztują około 2000. Niektórzy z nas zarabiają tyle na miesiąc, więc większość i tak będzie szukała tańszych sposobów. Nastolatki używające wirtualnych alkomatów zbyt pobłażliwie traktują konieczność korzystania ze sprawdzonych sprzętów do badań. Zbytnia ufność w dane rachunkowe może okazać się zaskoczeniem, gdy nagle policjant na trasie zdecyduje się do badania użyć w pełni profesjonalnego sprzętu.