O alkomatach barowych.

Alkomaty barowe można uznać za osiągnięcie techniczne z gatunku najmłodszych. Jeszcze 20 lat temu nikt nie przypuszczał, że taka możliwość w ogóle będzie brana pod uwagę, a co najważniejsze – że w ogóle się przyjmie na szerokiem polu. Alkomaty typu barowego od strony projektowej i dizajnerskiej zostały przygotowane tak, by można było je swobodnie umieścić na ścianach lokali rozrywkowych. Chodzi przede wszystkim o dyskoteki, kluby muzyczne, gdzie serwuje się alkohol w ponadprzeciętnych ilościach. Z alkomatów barowych korzystają także z powodzeniem liczne hotele, hostele i stacje benzynowe. Stanowią one nie tylko możliwość szybkiego przebadania poziomu alkoholu we krwi, a tym samym system ostrzegawczy przed zbliżającym się niebezpieczeństwem przekroczenia dopuszczalnej dawki promili. Są także dodatkowym źródłem zarobku dla przedsiębiorców zajmujących się prowadzeniem, utrzymywaniem czy też wynajmowaniem pomieszczeń dla celów rozrywkowo – towarzyskich. Sprawę działania oraz sprawy komercyjne w alkomatach barowych opracowano bardzo sprytnie. Za każdy przeprowadzany pomiar pobierana jest opłata. Płaci się w bardzo prosty sposób za pomocą wrzutomatu wmontowanego w konstrukcję alkomatu. Za dany pomiar określana jest konkretna stawka.
O alkomatach barowych


Pod względem konstrukcji alkomaty barowe nieco przypominają wyglądem trochę większe kasowniki biletowe, które na co dzień spotykamy w autobusach. Mają wmontowane paski ekranowe w formie cyfrowej, na których pojawia się wynik przeprowadzonego badania. W wielu modelach alkomatów tego rodzaju na przedniej części umieszczone są charakterystyczne "buźki", które wraz z pojawiającym się wynikiem podświetlone zostają na określony kolor. Uśmiechnięta "buźka" w jasnym, neutralnym kolorze oznacza, że dozwolony limit promili alkoholu w organizmie nie został przekroczony. "Buźka" podświetlona na pomarańczowo z nietęgą miną oznacza, że powoli zbliżyliśmy się podczas imprezy do granicy dopuszczalnego limitu. Ostatnia "buźka" podświetla się w kolorze czerwonym i ma prawdziwie grobową minę. Oznacza oczywiście, że limity dopuszczalne zostały już przekroczone i należałoby pomyśleć o tym, kto z naszych trzeźwych znajomych będzie mógł odprowadzić lub odwieźć nas do domu. Ryzykować utraty prawa jazdy wszak nie warto.

Alkomaty barowe kalibruje się podobnie jak pozostałe typy alkomatów- nie ma tu żadnych odstępstw od normy. Zamawia się wizytę pracowników danego serwisu, przybywają oni pod wskazany adres i na miejscu wykonują proces kalibrowania. Alkomaty zainstalowane w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych to wspaniały pomysł, zwłaszcza, że nie każdemu chce się za każdym razem na dyskotekę zabierać własny alkomat. Czasami może także dojść do tego, że w pośpiechu zapominamy wziąć ze sobą swój podręczny sprzęt, a jeśli alkomat znajduje się na miejscu, nie musimy niepotrzebnie się stresować i wracać do domu po to, czego zapomnieliśmy. Prawdziwa wygoda w dzisiejszych czasach ma związek ze stosowaniem najnowocześniejszych technologii. Alkomaty barowe są tego najlepszym przykładem.