Prywatne badanie alkomatem.

 

Zabrania się oficjalnie prowadzenia jakiegokolwiek pojazdu pod wpływem alkoholu. Istotniejsze w całej sprawie od stracenia prawa jazdy czy wysokich kar za jazdę pod wpływem alkoholu jest stwarzanie bezpośredniego zagrożenia wśród uczestników ruchu. Statystyki przeprowadzone w 2015 roku są bezlitosne, coraz więcej osób ma problem z jazdą po pijanemu, a w dodatku większy odsetek tej społeczności stanowią ludzie naprawdę młodzi, wchodzący dopiero w dorosłe życie. Najbardziej cierpią niczemu winni kierowcy lub osoby piesze, które miały pecha i na swojej drodze spotkały wielbiciela jazdy ze zdwojoną co najmniej szybkością. Osoba będąca pod wpływem alkoholu nie w każdej chwili może się zorientować, że jest już pijana. Nie chodzi tutaj o kierujących samochodami od razu po wypiciu alkoholu, ale o tych, którzy mają odwagę twierdzić, że po kilku godzinach spania alkohol szybko wydostanie się z organizmu i nie pozostanie po nim we krwi żaden ślad. To myślenie jest oczywiście błędna, ponieważ alkohol jest w stanie utrzymywać się we krwi znacznie dłużej, niż nam się wydaje.

Alkomat

Jeśli nie mamy przy sobie alkomatu, a bardzo nam zależy na tym, aby zostać przebadanymi przez profesjonalny i sprawdzony sprzęt, powinniśmy udać się na policję, by tam sprawdzono nasz stan alkomatem wysokiej jakości. Tutaj potrzebny będzie transport. Policjant na życzenie zbadania alkomatem nie może przyjechać pod wskazany adres, ponieważ jest to nieuzasadnione wezwanie przedstawicieli prawa i można za to zapłacić karę. Najlepiej zakupić alkomat do własnego użytku.

Najważniejszą częścią każdego alkomatu jest sensor. Najtańsze są alkomaty zawierające sensory elektroniczne, ich wyniki badań często zawodzą i są niedokładne. W przypadku wielu promocji firm produkujących piwa można wraz z zapasem alkoholu otrzymać taki typ alkomatu niejako "w prezencie".

Sensory elektrochemiczne są już bardziej dokładne, dzięki nim mierzyć można nie tylko stężenie alkoholowe, ale też stężenia innych substancji wchłanianych przez organizm ludzki. W sieci funkcjonuje wiele sklepów, gdzie bez problemu zakupić można alkomaty. Jednym z najpopularniejszych jest witryna PanMajster.pl.

Alkomaty, które zawierają sensory spektrofotometryczne to już towary z tzw. "wyższej półki". Są drogie, ale za to niezawodne. Działają poprzez emitowanie promieni tworzonych przez podczerwień.

Każdy szanujący się kierowca już po otrzymaniu prawa jazdy powinien bezzwłocznie zaopatrzyć się w swój pierwszy osobisty alkomat. Nie warto zwlekać dłużej z zakupem tego specyfiku, ponieważ prędzej, czy później każdy kierowca odczuwa potrzebę jego posiadania, tym bardziej, jeżeli często podróżuje i na trasie tych podróży odbywa liczne spotkania towarzyskie. Obecnie produkowane alkomaty mają unikalne wzornictwo, mieszczą się w każdym samochodzie lub torbie, czy plecaku. Są także bardzo wydajne i nie potrzebują zbyt częstego kalibrowania.

Według statystyk, częściej alkomaty nabywają kobiety, niż mężczyźni. Może spowodowane jest to tym, że "słabej płci" zawsze bardziej zależało na bezpieczeństwie i praktycznym podejściu do bezpieczeństwa ruchu na drodze?