Alkomat na własność.

Domowe alkomaty zostały skonstruowane po to, by w każdej chwili można było przeprowadzić badanie trzeźwości, gdy odczuwa się taką potrzebę. Alkomaty tego typu mogą okazać się prawdziwym wybawieniem, jeśli staniemy przed koniecznością zatrzymania któregoś z biesiadników przed samotnym powrotem samochodem. Takie sytuacje to zawsze w pewnym stopniu igranie z ogniem, dlatego warto podsunąć chętnemu do samodzielnej podróży po alkoholu alkomat, by na własne oczy przekonał się, że mimo wspaniałego samopoczucia nie powinien w żadnym wypadku wsiadać za kierownicę. Znając już poziom stężenia alkoholu we krwi dzięki przeprowadzonym badaniom za pomocą alkomatu zyskujemy świadomość oraz poczucie bezpieczeństwa. Decyzję o samodzielnym powrocie z imprezy należy odłożyć na potem. Można wrócić do domu taksówką, z zaprzyjaźnionymi ludźmi, którzy podczas imprezy pozostali trzeźwi (to rzadkość, ale jeszcze czasami zdarzają się tacy ludzie). Skuteczna alternatywą może się także okazać pieszy spacer, jeżeli mieszkamy niedaleko miejsca, gdzie odbywało się przyjęcie, albo autobus komunikacji miejskiej.

Alkomat

Postarajmy się, by pierwszy kupiony przez nas alkomat charakteryzował się dobrą marką oraz wysoką jakością techniczną. Tylko dzięki temu sprzęt będzie nam w stanie służyć przez bardzo długie lata. Dobra marka alkomatu będzie dawała pomiary o wysokim stopniu dokładności. W pełni profesjonalne alkomaty oparte na najnowocześniejszych technologiach mają wprawdzie swoją wygórowaną cenę, jednak nie da się ukryć, że inwestycja w drogie urządzenia jest jednorazowa i zazwyczaj na resztę życia. Lepiej kupić jeden droższy alkomat, niż co roku, albo i częściej wymieniać na nowe alkomaty tańsze, ale za to kiepskiej jakości.

Zasadniczo alkomaty dzieli się na kilka podstawowych rodzajów. Pierwszymi będą te, które posiadają sensory półprzewodnikowe. Drugi typ działa z użyciem sensorów elektrochemicznych. Najczęściej kupuje się alkomaty półprzewodnikowe, bo ich cena jest stosunkowo niska. Ich skuteczność często jest jednak kwestionowana przez specjalistów. Skuteczność w dziedzinie badan alkomatem zawsze będzie wiązała się z kosztami. Droższe urządzenie zawsze będzie bardziej profesjonalne.

To, czy ewentualny pomiar został dokonany w sposób prawidłowy, zależy od sposobu przeprowadzania badania. Instrukcja obsługi wymaga poruszenia nieco wyobraźni, ale zawsze lepiej jest ją przeczytać, niż zignorować, bo potem może dojść do błędów, które w następstwie trudno będzie naprawić. Nie zapominajmy także o serwisowaniu alkomatów oraz kalibrowaniu ich raz na pół roku. Jeśli szukacie pierwszego alkomatu – kupujcie te z sensorami elektromechanicznymi. Alkomatów z renomowanych firm nie trzeba kalibrować zbyt często.
Własny alkomat w warunkach domowych może być stosowany przez wszystkich członków rodziny, niezależnie od wieku. Do wielu modeli w zestawach dołączone są specyficzne nakładki na ustniki, dzięki czemu badanie alkomatami przebiega w higienicznej atmosferze. Baterie do alkomatów są bardzo wydajne. Po skończonych badaniach sprzęt można umieścić w niezwykle estetycznym etui i schować w szufladzie – do następnego badania.